Darau pats: gamtai draugiški dažai.

04/29/2019

Tikriausiai puikiai žinote, kad nesuiręs plastikas gamtoje gali išbūti 500-1000 metų. Kaip bebūtų liūdna šiuo metu perdirbame tik apie 5% plastiko maišelių, o apie 97% viso, kada nors pagaminto plastiko vis dar egzistuoja. Norėdami sumažinti plastiko taršą, galime prisidėti keliais būdais: atliekas rūšiuoti taip plastiko pakuotės bus perdirbtos (recycle), pakuotes panaudoti dar kartą (reuse), panaudotas pakuotes prikelti naujam gyvenimui (upcycle) arba vengti prekių pakuojamų į plastiką. 

Jeigu esate ugdytojas arba tėvas tikriausiai puikiai žinote, kad paskutinysis būdas pakankamai sunkiai įgyvendinamas. Praktiškai visos kūrybai reikalingos priemonės: dažai, teptukai, klijai, modelinas, net popierius supakuoti į platiko galybę. Būtent dėl šios priežasties atsirado edukacinis užsiėmimas "Tvarus kūrėjas". Jo metu gaminame kūrybai reikalingas priemones iš bioskaidžių medžiagų. O šiandien norime parodyti, kaip labai paprastai, pigiai ir greitai pasigaiminti nuostabių dažų. Jie beveik valgomi, todėl bus galima drąsiai tapyti ne tik teptukais, bet ir rankomis. 

Reikalingos priemonės:

  • 1/2 puodelio kukurūzų krakmolo (Dr. Oetker firmos krakmolas supakuotas į popierinę pakuotę);
  • 2 puodeliai vandens;
  • 4 šaukštai cukraus;
  • geltonos, mėlynos ir raudonos spalvų maistiniai dažai (www.delona.lt turi supakuotų į tamsaus stiklo buteliukus);
  • puodas;
  • šaukštas maišymui;
  • viryklė;
  • indeliai spalvų maišymui ir dažų laikymui (dažai greitai gendantys, norint išsaugoti ilgiau, reikės laikyti šaldytuve).

Eiga.

Puode sumaišome krakmolą, cukrų ir vandenį. Vanduo turėtų tapti balkšvas, bet be gumulėlių. Gautą mišinį pakaitiname ant ugnies, kol sutirštės. Turėtų gautis labai tirštas kisielius, norėdami išvengti gumulėlių susidarymo kaitinamą masę nuolatos maišykite. Gautą masę palikite atvėsti (atvėsusi ji bus šiek tiek tirštesnė), tuomet gerai išmaišykite ir išdalinkite į 6 indelius. Į indelius lašinkite maistinius dažus, kiekis priklauso nuo norimo spalvos intensyvumo. Orandžinę spalvą gausite sumaišę raudoną ir geltoną spalvas, violetinę - mėlyną ir raudoną, o žalią - geltoną ir mėlyną. Labai gerai išmaišome ir TEPLIOJAM!

Tikriausiai pastebėjot, kad jie šiek tiek skaidrūs. Būten dėl šios priežasties bus galima sukurti nuostabiausius vitražus (kai kas mėgsta vadinti saulės gaudyklėmis) ant langų. O poto bus puiki proga pavasariniam langų valymui :) 

Smagios kūrybos ir ... nepairškit rūpintis žeme, juk čia mūsų namai!