Darau pats: daržas ant palangės.

03/15/2019

Pažvelgus pro langą tikrai aišku, jog jau pavasaris - pats metas sėti įvairiausias daržoves (pomidorus, paprikas, agurkus ir kt.) bei gėles. Tikriausiai puikiai žinote, jog vaikai labai entuziastingai rūpinasi išdygusiais daigais, tik dažnu atveju neturintys šiltnamio daigus išmeta arba pasodina į lauką, kur derlius būna skurdus. Būtent todėl šiandien ne tik pasidalinsime idėjomis, kur ir kaip sėti, bet ir papasakosime apie daržovių veisles, kurios puikiai auga balkone ar ant palangės. Pradėkim.

Reikalingos priemonės:

 • įvairos dėžutės, pakeliai nuo pieno, tualetinio popieriaus ritinėliai ir pan. 
 • žemės (renkamės skirtas daigams, pavyzdžiui su biohumusu, kad visą daigo augimo laiką pakaktų maistinių medžiagų);
 • sėklos;
 • žymekliai (jog žinotumėme, ką ir kada pasodinome);
 • įvairios priemonės indelų puošimui (dažai, judančios akytės, markeriai ir kt.);

Indeliai ir vazonėliai

Galima naudoti tuščius indelius nuo pieno, grietinės, jogurto ir kt., prieš sodindami į tokius indelius, juos gerai išplaukite ir išdžiovinkite, kad neįsiveistų pelėsis. Vis tik mūsų mėgiamiausi yra ritinėliai nuo tualetinio popierius, kodėl? Pirmiausia, jie biologiskai skaidūs, tai reiškia, kad juos bus galima užkasti į žemę kartu su daigais. Antra, jie pagaminti iš popieriaus, todėl ant jų galima piešti praktiškai su visomis priemonėmis: pieštukais, kreidelėmis, guašu, akvarele ir kt. Jei jokių indelių neturite - rinkitės suįrančius, pavyzdžiui durpių vazonėlius, o kitiems metams prisirinksite žaliavų, tinkamų antrinam panaudojimui. Taip ne tik sumažinsite atliekų kiekį, bet ir kiekvienais metais turėsite kūrybinį užsiėmimą.

Jeigu nuspręsite augalus sodinti į tualetinio popieriaus ritinėlius, sulankstykite jiems dugną. Ritinėlio apačią įkirpkite keturis kartus, jog gautųsi keturi atlapai, kaip kartoninėse dėžėse. Visus atlapus užlankstykite, kad dugnas užsidarytų (žr. nuotraukose), čia gali vaikams prireikti pagalbos.

Žemė

Rinkdamiesi žemių mišinį atkreipkite dėmesį, ar jis tinkamas daigų auginimui (pastarieji praturtinti visomis reikalingomis medžiagomis sėklų dygimui, daigo augimui bei šaknų vystimuisi). Mes dažniausiai renkamės biohumuso pagrindu, mat jie papildyti sliekų perdirbtu mėšlu bei yra tinkami ekologinei augalinkystei.

Sėklos

Renkantis augalus bei jų veisles reikėtų atkreipti dėmesį į dygimo laiką, daigų vizualinę įvairovę, bei vietą, kurioje augalai bus auginami. Mes šiais metais auginame šias daržoves:

 • pomidorus. Pasirinkome dvi veisles: Bajaja ir Venus. Abi tinkamos auginti vazonuose balkone, šiltnamyje ar ant palangės, vaisiai maži, saldūs. Bajaja pamidorai raudoni, labai ankstyvi (derliumi galėsite džiaugtis jau birželį) ir labai derlingi (ant vieno augalo užauga 650-750 vaisių), tuo tarpu Venus veislė derliumi nudžiugins šiek tiek vėliau, tačiau vaisiai bus skaisčiai oranžiniai.
 • agurkus. Šiemet daiginame Pony H. Tai savidulkis hibridas, galintis augti vazone, vaisiai 12-14 cm ilgio, lygia odele.
 • cukrinius žirnius (atradome veislę, kurią galima auginti vazonuose - Norli);
 • burokėlius. Nors ir nepavyks jų užsiauginti vazone, jie nudžiugins labai gražiais ir lengvai atpažįstamais raudonkočiais daigais. Vėliau daigelius galima bandyti persodinti į lauką.
 • salotas. Dažniausiai sėjame "baby leaf" tipo salotas, tokias kaip: Redza, Alanet arba Lettony. Kadangi skinami ir valgomi jauni salotų lapeliai, derliumi galima džiaugtis neilgai trukus po sėjos (3-4 savaičių). Jos puikiai auga vazonuose ar dėžese ant palangės bei balkone.
 • lapinius kopūstus. Auginame juos ne tik dėl vizualinės daigų įvairovės (net ir pirmieji lapeliai garbanoti bei lengvai atpažįstami), bet ir todėl, kad jie puikiai auga lauke.
 • ir ... įvarius prieskoninius augalus: pipermetes, ramunėles, čiobrelius, rozmarinus ir kt. Visi jie puikiai auga vazonuose ant palangės ar balkonuose.

Kad sėklos greičiau sudygtų...

reikėtų atsiminti kelis svarbius dalykus:

 • didesnes sėklas (moliūgų, agurkų, pupų ar žirnių) reikėtų pamirkyti vandenyje bent pora valandų, taip jos išbrinks ir sudyks gerokai greičiau. Kadangi sėklos išdžiuvusios, pirmiausia joms reikia susgrąžinti drėgmę, pagalvokite, kiek tai užtruktų žemėje, kuri yra tik drėgna;
 • sėjimo gylis turėtų būti kelis kartus didesnis už sėklos skersmenį. Sėklas pasėjus per giliai, daigas nesugebės išlįsti, tuo tarpu pasėjus per aukštai, sėkla per daug džius.
 • į vieną duobutę birenkite kelias sėklas, taip bus didesnė tikimybė, kad daigas išaugs. Jei sudygs visos sėklos, palikite stipriausią daigą, silpnuosius nukirpkite žirklutėmis (neraukite - taip galite pažeisti silpną šaknų sistemą!).

Bėgam sėti ir nepamirštam pažymėti, ką ir kada pasėjom! Linkim ne tik Jums gero derliaus, bet ir sau. 

P.s. jei turit patarimų ir paslapčių, kaip tikrai tokį turėti - būtinai pasidalinkite!